poniedziałek, 23 lutego 2015

Zaburzenia fizjologii odżywiania się - Fizjologia odżywiania się - cz. 3 + Podsumowanie, wnioski, wskazówki

W poprzednich częściach dotyczących fizjologii odżywiania się pisałam o roli odczuć i zmysłów, a także o tym, jak przebiega regulacja głodu i sytości.
Poniższy wpis stanowi ostatni z cyklu fizjologii odżywiania się. Pokrótce ujęłam w nim z czego mogą wynikać patologie związane z fizjologią odżywiania się.
Ponad to, na końcu umieściłam podsumowanie tego, jakże rozległego tematu, a także kilka wniosków i wskazówek. Chciałam podkreślić rolę pewnych rzeczy natury fizjologicznej, których znajomość może nam nieco pomóc w codziennym życiu.




środa, 4 lutego 2015

Regulacja głodu i sytości - Fizjologia odżywiania się - cz. 2

W poprzednim wpisie (link) wspominałam o istocie odczuć i zmysłów w regulacji odżywiania się. Przyszła więc kolej na następny krok, mianowicie - regulacja głodu i sytości.  
Z punktu widzenia fizjologii, akt jedzenia to bardzo skomplikowany proces. Akt ten, tak niepozorny dla nas, pociąga za sobą całą masę różnych reakcji, które zachodzą w naszym organizmie, a te z kolei w fundamentalny sposób wpływają na regulację procesu jedzenia. Dla nas to tylko kilkanaście minut przyjemności, a dla organizmu jest to bardzo trudne zadanie do wykonania, w które musi włożyć wiele pracy i wysiłku.
Temat szeroki jak rzeka. Dlatego pokrótce postaram się przedstawić najważniejsze rzeczy tak, aby w jak najbardziej przyswajalnej formie przybliżyć Wam na czym to wszystko polega.
Tak więc zaczynamy! :)