poniedziałek, 25 stycznia 2016

Nowa piramida zdrowego żywienia 2016

20 stycznia 2016r. w Warszawie odbył się I Narodowy Kongres Żywieniowy, na którym zaprezentowano nową piramidę żywienia.

W nowym modelu uwzględniono kilka, bardzo ważnych zmian, które mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Piramidę zaaktualizowano zgodnie z najnowszymi zaleceniami dietetycznymi.

Przyjrzyjmy się zatem tym zmianom.


Czym jest piramida zdrowego żywienia?
Jest to graficzne przedstawienie zasad zdrowego odżywiania. Obrazuje ona produkty, które powinny wchodzić w skład pełnowartościowej diety. Przyporządkowano je do kilku grup: warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko i produkty pochodne, mięso i zamienniki, tłuszcze. Jedzone codziennie w odpowiedniej ilości i proporcji będą korzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

U podstawy (na samym dole) piramidy znajdują się produkty, które powinniśmy spożywać w jak największych ilościach. Natomiast u szczycie (na samej górze) ulokowane są produkty, których powinniśmy unikać, ograniczać bądź spożywać w małych ilościach.

Stara piramida z 2009r.

Co się zmieniło?
 1. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to już sama nazwa piramidy. Obecnie jej pełna nazwa brzmi "Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej".

  Jak widzicie dodano tutaj człon "aktywności fizycznej". Zabieg ten miał na celu podkreślenie, jak wielką rolę dla naszego zdrowia pełni nie tylko zdrowa dieta, ale i aktywne życie (o czym niestety często zapominamy, czy też nie uwzględniamy i nie praktykujemy na co dzień).

  Zalecana, dzienna dawka ruchu powinna wynosić od 30 do 45 minut. Taka ilość wysiłku fizycznego wraz z odpowiednią dietą zmniejszy ryzyko występowania problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ale też pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

  Tym samym aktywność fizyczna stanowi podstawę najnowszej piramidy (!)

 2. Warzywa i owoce awansowały na pierwsze miejsce wśród produktów, które powinny być dla nas najważniejsze i jak najczęściej spożywane.

  W świetle najnowszych badań nie ulega wątpliwości, że to właśnie z warzyw i owoców człowiek czerpie największą ilość witamin i składników mineralnych, które w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie. Dieta bogata w te produkty znacząco zmniejsza ryzyko zachorowań na różne schorzenia.

 3. Automatycznie produkty zbożowe, które jeszcze nie tak dawno stanowiły podstawę piramidy, spadły na drugi poziom wśród grup pożywienia.
  Produkty zbożowe w szczególności te pełnoziarniste to kolejne źródło ważnych dla nas witamin i mikroelementów.

 4. W najnowszej "Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej" wyszczególniono zioła i orzechy.

  Zioła doskonale poprawiają smak i aromat przyrządzanych przez nas potraw. Dzięki nim dania są wyraziste i nabierają swojego charakteru. Ponadto zioła dostarczają wielu prozdrowotnych składników oraz stanowią świetną alternatywę dla soli, którą powinniśmy znacząco ograniczyć w naszej diecie. Jej nadmiar prowadzi do wielu chorób (np. nadciśnienie, choroby serca, udary).

  Orzechy zaś to źródło nie tylko witamin i składników mineralnych, ale i zdrowych kwasów tłuszczowych, których też nie może zabraknąć w naszej diecie.
  Lista zalet, które nam oferują jest baaardzo długa. Jedzone regularnie obniżają cholesterol, podnoszą odporność, zapobiegają chorobom serca, chronią układ krążenia, wyrównują ciśnienie krwi, działają antynowotworowo, korzystnie wpływają na pracę mózgu (pamięć, koncentrację) oraz na samopoczucie... i wiele wiele innych. Tak więc orzechy to prawdziwa skarbnica zdrowia!
Najnowsza piramida z 2016r.


Dodatkowo do najnowszej piramidy dołączono 10 zasad zdrowego żywienia.Jak Wam się podoba nowa "Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej"? 

Zmiany na lepsze, czy gorsze? 

Daj znać w komentarzu! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz