piątek, 22 stycznia 2016

#1. Pij wodę || 10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA

Często myślimy, że prowadzenie zdrowego trybu życia wiąże się z ogromnymi wyrzeczeniami. Czy na pewno? 

Otóż nie! Sedno tkwi w szczegółach. To właśnie one stanowią klucz do sukcesu.

Chcąc schudnąć bądź prowadzić zdrowszy tryb życia nie musisz przewracać wszystkiego o 180 stopni. Możesz dokonać zmian o wiele prościej, tak aby czerpać z nich jak najwięcej przyjemności.

Od dzisiaj rozpoczynam cykl wpisów o nazwie "10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA". W serii tej opiszę ważne kwestie, które pozytywnie wpłyną na Twój dobrostan fizyczny i psychiczny. Zapewniam Cię, że przy stopniowym wcielaniu tych małych zmian osiągniesz duże efekty! :)

"Woda źródłem życia i zdrowia", mawiają... słusznie! Dlatego na niej skupmy się na początku.Ludzkie ciało składa się w 60-70% z wody. Bez niej niemożliwe byłoby zaistnienie wielu procesów w naszym organizmie. Wchłanianie i transport składników odżywczych z pożywienia, regulacja przemiany materii, utrzymywanie stałej temperatury ciała, ochrona narządów i stawów, usuwanie toksyn z organizmu... i wiele wiele innych... W prawidłowym przebiegu tych wszystkich reakcji zawsze uczestniczy woda!

Nie bez powodu więc mówi się o tym, aby pić ok. 2 litry wody dziennie. To absolutne minimum! Aby Twój organizm poprawnie funkcjonował musisz pić! Tym bardziej, że każdej doby tracisz ok. 2,5 litra wody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia.

Która woda jest najlepsza? 
Wydawać by się mogło, że woda to tylko woda. Jednak warto mieć świadomość, że woda wodzie nie równa. Półki sklepowe uginają się pod ogromem kolorowych butelek. Jak więc w tym całym gąszczu wybrać tę najlepsza?

Przede wszystkim czytaj etykiety! Cena absolutnie nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem jakości! W sklepach możemy kupić dość drogie wody, które swoim składem przypominają kranówkę. Ot taki psikus ;D 

Dobrej jakości woda powinna zawierać minimum 1000 mg/l składników mineralnych. Wtedy też dostarcza organizmowi całą pulę drogocennych mikroelementów. 

Jeżeli zawiera ich poniżej 500 mg/l, wtedy zamiast dostarczać to wypłukuje mikroelementy z naszego ciała.Rodzaje wód
Oprócz sumy składników mineralnych w wodzie warto zapoznać się z jakim rodzajem wody mamy do czynienia. 

Na rynku dostępne są cztery rodzaje wód:
  • Woda źródlana - najmniej wartościowa woda. Zawiera poniżej 500 mg/l składników mineralnych. Więcej wypłukuje niż dostarcza.
  • Woda mineralna - najcenniejsze dla nas to te średniozmineralizowane (od 500 mg/l do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l), gdyż bogate są w różne mikroelementy.
  • Woda lecznicza - wody o bardzo wysokim stężeniu składników mineralnych. Charakteryzują się dość specyficznym smakiem lub zapachem. W związku z wysokim nasyceniem mikroelementów zalecane są dla osób, które zmagają się z pewnymi schorzeniami, chorobami. Tych wód już nie pijamy na litry. Szklanka / dwie szklanki dziennie w zupełności wystarczą. 
  • Woda smakowa - "czarny koń" wśród wód... W sumie nie powinnam o niej wspominać, bo to nie woda, tylko chemiczna mikstura zwana wodą ;) Nafaszerowana jest cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Pijąc ją wyrządzasz sobie więcej szkody niż pożytku. Butelka 1,5l takiej wody zawiera ok. 250 kcal (!). Strrraszne!

Odwodnienie organizmu a dolegliwości dnia codziennego.
Dokuczają Ci uciążliwe bóle głowy? Zwróć uwagę czy na pewno wypijasz zalecaną dzienną dawkę wody. Bardzo często ich przyczyną jest po prostu odwodnienie.
Gdy doskwiera Ci ból nie sięgaj od razu po tabletkę. Najpierw nawodnij organizm. Wypij 3-4 szklanki wody, odczekaj chwilę i obserwuj efekty. 

Nie tylko ból głowy może świadczyć o niewystarczającym nawodnieniu organizmu. Zmęczenie, senność, osłabienie, zaparcia, obniżony nastrój to kolejne sygnały, które wysyła Ci Twój organizm, gdy jest odwodniony.

Reasumując... Dobra woda, zdrowia doda! ***
Powiązane wpisy z serii "Lepsza, zdrowsza JA":

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz