czwartek, 22 września 2016

PERMAREKSJA || Zaburzenia odżywiania, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

W dzisiejszych czasach prowadzenie zdrowego trybu życia i diety wydaje się być bardzo pożądane. Niestety, niekiedy bycie na diecie przeradza się w niebezpieczną fascynację - permareksję, która może skutkować trudnościami natury fizycznej, jak i psychicznej.

Czym jest permareksja?

To nic innego jak uzależnienie od bycia na diecie. Porównać to można do modnego stylu życia, który nakazuje żyć na wiecznej diecie. 

Permarektycy odczuwają wewnętrzny przymus stosowania różnorakich diet, co daje im poczucie kontroli jedzenia, a nawet życia. Niestety jest to pozorne. Gdy tylko złamią dietę lub nie stosują żadnej z nich, wywołuje to u nich silne napięcie psychiczne. Potocznie mówiąc, nie-bycie na diecie sprawia, iż odnoszą wrażenie, że "wali im się wszystko na głowę". 

U permarektyków życie kręci się wyłącznie wokół talerza. Narzucają sobie coraz to wyszukane restrykcje i ograniczenia żywieniowe - często związane z tym, jaka dieta jest aktualnie modna - dalekie od zasad zdrowego żywienia. Bardzo dokładnie planują i ważą każdy posiłek. Tabele kalorii mają opanowane do perfekcji. Mówi się, że permareksja może stanowić kamień milowy anoreksji. 

Permareksja głównie dotyczy kobiet. W jej sidła mogą wpaść zarówno te, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jak i te szczupłe. Najbardziej podatne są osoby z perfekcjonistycznymi zapędami, które chcą być idealne na każdej płaszczyźnie życia.

Przyczyny permareksji

Przyczyn permareksji doszukiwać się można w różnych źródłach. Często zaczyna się od chęci pozbycia się irytujących kilogramów i "niewinnej" dietki, która może przerodzić się w fiksację i obsesję.
Psychologicznie wypływa ona z niezadowolenia z własnego ciała, błędnego obrazu ciała, niskiej samooceny, problemów emocjonalnych, kompleksów, brakiem samokontroli, presji społecznej wynikającej z konieczności posiadania szczupłej sylwetki. 
Permarektycy myślą, że dieta i dążenie do idealnego ciała to recepta na szczęście... że dzięki temu ich poczucie wartości wzrośnie, przez co zyskają pewność siebie. 

Konsekwencje zdrowotne permareksji

Jak zawsze, konsekwencje dotyczą przestrzeni fizycznej jak i psychicznej.

Konsekwencje fizyczne:
  • wyniszczenia organizmu
  • niedoboru lub nadmiaru pewnych składników (kiedy dieta jest monoskładnikowa)
  • problemów hormonalnych
  • zaburzeń układu nerwowego i pokarmowego
  • obniżeniem odporności
  • osłabienia
  • przemęczenia
  • drażliwości. 

Konsekwencje psychicznie:

Może prowadzić do poważniejszych zaburzeń odżywiania, napięcia, stresu, niezadowolenia z życia. Ponadto rzutuje na jakość życia towarzyskiego. Permarektycy boją się spożywać posiłki przygotowane przez inne osoby lub jeść na mieście - niewiedza o tym jak zostały przygotowane i ile kalorii zawierają wywołuje u nich dyskomfort. Przez to też często wycofują się z kontaktów społecznych - unikają spotkań w gronie rodzinnym i znajomych - bo jak wiemy, tym najczęściej towarzyszą jedzenie i picie.


7 komentarzy:

  1. ...no to jestem na dobrej drodze...

    OdpowiedzUsuń
  2. Uważam, że zdrowe i rozsądne odchudzanie to najważniejsza kwestia i wydaje mi się, że każdy może wiele osiągnąć takim zdrowym odchudzaniem i dzięki temu można wprowadzić wiele ważnych i odpowiednich składników do codziennej diety.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo wiele osób ma kłopot z tym, aby odpowiednio się odżywiać, a niestety niektóre produkty tego nie ułatwiają. Strona https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-wroclaw jest w stanie zaoferować catering dietetyczny, który pozwoli Wam na przykład dbać o ilość posiłków i wszystkie wartości spożywcze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pewno zaburzenia w żywieniu nie są niczym fajnym, ale moim zdaniem warto jest chociaż spróbować stosować dietę. Właśnie dlatego jak czytałem w https://jakszef.pl/wlasciwie-dobrana-dieta-nie-oznacza-wyrzeczen-sprawdz-jak-jesc-zeby-schudnac/ t gdy dobrze dobierzemy dietę to mamy szansę na to, że nie będziemy musieli odejmować sobie od ust.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zdrowe odżywianie, a właściwie trzymanie diety jest nie lada wyzwaniem. Niektóry potrzebują naprawdę mocnego impulsu aby zmienić swoje nawyki żywieniowe.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy wiesz, że dieta może wpływać na florę bakteryjną w Twoim układzie pokarmowym? Spożywanie niewłaściwych pokarmów może zaburzyć równowagę dobrych i złych bakterii, prowadząc do problemów trawiennych. Aby pomóc utrzymać równowagę bakterii w jelitach, należy przyjmować probiotyki! Probiotyki https://trilac.pl/trilac_20/ pomagają regulować pracę układu trawiennego i utrzymywać go w zdrowiu.

    OdpowiedzUsuń