wtorek, 16 lutego 2016

#2. Ogranicz cukier || 10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA

Można pokusić się o stwierdzenie, że cukier jest wrogiem nr 1 dla naszego zdrowia i wagi. Negatywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Uzależnia i czyha na nas z każdej strony... ;)


Cukier (nie)krzepi! Prawda jest taka, im mniej cukru w Twojej diecie, tym lepiej! Ostatnie badania wykazały, że cukier wykazuje właściwości silnie uzależniające. Działa niczym narkotyk. Jeżeli dziennie spożywasz duże ilości cukru, paradoksalnie Twój organizm będzie dopominać się o coraz to większe dawki. Takie błędne koło.

Dlaczego lubimy cukier i słodycze?
Gdy jemy słodkości w naszym mózgu aktywowany jest ośrodek nagrody, dlatego też spożywanie słodkich rzeczy dostarcza nam masę przyjemności. Wywołuje w nas niezliczona ilość pozytywnych odczuć i wrażeń. Po słodkim czujemy się dobrze, mamy lepszy humor.

Smak słodki jest najbardziej preferowanym przez człowieka smakiem. Preferencję tę wykazujemy już od najwcześniejszych chwil życia. Wynika to z tego, że zarówno wody płodowe znajdujące się w łonie matki, jak i mleko matki mają słodkawy posmak.

Należy pamiętać, że preferencja smaku słodkiego nie jest równoznaczna z tym, że cukier miałby stanowić niezbędny element naszej diety! Fakt spożywania przez nas ogromnych ilości cukru jest skutkiem tego, że to my sami przyzwyczailiśmy nasze kubki smakowe do nieustannej konieczności odczuwania tego smaku! Cukier sam w sobie nie ma żadnych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Jest tylko i wyłącznie źródłem energii. Błyskawicznie dodaje nam powera, który tak samo błyskawicznie nas opuszcza.Jakie są skutki spożywania nadmiernej ilości cukru?

Lista jest długa. Najczęstsze z nich to:
 • Otyłość
 • Nadciśnienie
 • Cukrzyca
 • Rozregulowany i niepohamowany apetyt
 • Próchnica
 • Problemy hormonalne
 • Nowotwory
 • Spowolnienie metabolizmu

A jak nadmiar cukru wpływa na naszą psychikę?
Mówiąc o konsekwencjach spożywania nadmiernej ilości cukru najczęściej skupiamy się na następstwach fizjologicznych. Niestety dużo mniej mówi się o tym, jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nadmiar cukru negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu, czego następstwem może być pogorszenie kondycji psychicznej.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:
 • Rozdrażnienie i nadwrażliwość
 • Zaburzenia nastroju, depresja
 • Stany lękowe, niepokój
 • Napięcie
 • Problemy z koncentracją, pamięcią, skupieniem uwagi, uczeniem się
 • Zmęczenie

Tak jak wspominałam cukier poprawia nasz nastrój, dlatego też często sięgamy po słodkości w chwilach złego nastroju, stresu czy niepokoju, kompensując w ten sposób przeżywane negatywne odczucia. Skutkować to może trudnościami w regulacji emocji i rozwiązywaniu konfliktów. Gdy nauczymy się zajadać zamiast rozwiązywać trudności nie wykształcimy pożądanych i właściwych umiejętności, dzięki którym będziemy w stanie sukcesywnie uporać się z problemami. 

Powszechność cukru prowadzi do niepokojących zjawisk. Powyższe objawy (zarówno fizjologiczne, jak i psychiczne) dotykają coraz to młodsze pokolenie oraz dzieci. 


Odzwyczajenie od cukru
Ograniczenie cukru z diety nie jest wcale taką prostą sprawą. Człowiek odzwyczaja się od cukru średnio 3 miesiące. Najtrudniejsze są pierwsze 2-3 tygodnie. W tym czasie Twój organizm będzie najintensywniej dopominać się o coś słodkiego. W sytuacjach kryzysowych warto mieć w pogotowiu jakąś słodką przekąskę, która będzie zdrowszą alternatywą cukru, np. owoce, suszone owoce.

Jak dotąd nie wynaleziono żadnego cudownego środka, który mógłby pomóc podczas odwyku od cukru. Aby uzyskać zadowalające efekty musimy więc uzbroić się w masę cierpliwości, wytrwałości i silnej woli. 

Cukier nie tylko w cukierniczce i słodyczach
Cukier zawarty jest w części produktów, których nawet nie podejrzewalibyśmy o to. Jest to tzw. cukier ukryty.

Najpopularniejsze źródła ukrytego cukru to: keczup, musztarda, sosy sałatkowe, gotowe mieszanki przypraw, krakersy, czipsy, jogurty, płatki śniadaniowe, pieczywo, twarożki... 

Cukier nie jedno ma imię
Ważne (!) Kupując produkty zwracaj uwagę nie tylko na zawartość cukru, ale i substancji słodzących czy słodzików. Do najczęściej używanych w produkcji nalezą: syrop glukozowo-fruktozowy, karmel, sukraloza, maltoza, dekstroza, acesulfam K, aspartam, fruktoza, sacharyna, cyklaminian, glikozydy stewiolowe, syrop buraczany, syrop kukurydziany.------
Powiązane wpisy z serii "Lepsza, zdrowsza JA"
#1. Pij wodę
#3. Ogranicz sól
#4. Zaszczep w sobie pozytywne nastawienie psychiczne

Często myślimy, że prowadzenie zdrowego trybu życia wiąże się z ogromnymi wyrzeczeniami. Czy na pewno? 

Otóż nie! Sedno tkwi w szczegółach. To właśnie one stanowią klucz do sukcesu.

Chcąc schudnąć bądź prowadzić zdrowszy tryb życia nie musisz przewracać wszystkiego o 180 stopni. Możesz dokonać zmian o wiele prościej, tak aby czerpać z nich jak najwięcej przyjemności.

W cyklu wpisów "10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA" opisywane będą ważne kwestie, które pozytywnie wpłyną na Twój dobrostan fizyczny i psychiczny. Zapewniam Cię, że dzięki tym małym zmianom osiągniesz duże efekty! :)

5 komentarzy:

 1. Witam. W 100% się zgadzam cukier uzależnia. Dobrą alternatywą może być naturalna STEWIA. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...albo ksylitol :)

   Pozdrawiam! :)

   Usuń
  2. W sumie do niedawna też tak myślałam ale po przeczytaniu tego posta http://www.pepsieliot.com/4-najlepsze-slodziki-bylebys-tylko-nie-uzywal-ksylitolu/ .....mam mieszane uczucia... POZDRAWIAM:)

   Usuń
 2. Super post, mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji. :-) Chętnie będę tu częściej zaglądać. :-)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://www.fitnesswomen.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post, jak i blog wzbudziły Twoje zainteresowanie :) Bardzo mi miło.

   Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń