wtorek, 1 marca 2016

#3. Ogranicz sól || 10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA

Zaraz po cukrze, sól jest naszą kolejną największą zmorą, której spożywamy zdecydowanie za dużo. Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), dzienna dawka soli w diecie człowieka nie powinna przekraczać 5-6g (płaska łyżeczka). Natomiast statystyczny Polak spożywa jej średnio ok. 15g (!). Skąd ten nadmiar?
Sól nie tylko z solniczki
Liczne produkty, po które sięgasz na co dzień, w swoim składzie zawierają dość dużą ilość ukrytej soli. Co ciekawe, części z nich nawet nie podejrzewałbyś o tak wysoką zawartość białego specyfiku, czyli 'bohatera' tego wpisu.

Jakie produkty zawierają najwięcej soli?
Wędliny, sery, pieczywo, konserwy, produkty instant, gotowe dania, zupki i sosy z torebki, mieszanki przyprawowe, słodycze, płatki śniadaniowe, słone przekąski (paluszki, krakersy, orzeszki, chipsy), fast food... 

Możesz w ogóle nie używać solniczki, ale gdy Twoja dieta przesycona jest powyższymi produktami, w bardzo prosty sposób możesz przekroczyć dzienne zapotrzebowanie na sól nawet dwukrotnie/trzykrotnie (!).

Ograniczenie spożycia powyższych produktów wyjdzie Ci tylko na zdrowie. Dlatego uważnie czytaj etykiety. Produkty, które w 100g zawierają 1g soli (0,4g sodu) lub więcej to produkty baaarrrdzo słone i niezdrowe! 

Do czego prowadzi nadmiar soli?
Tutaj lista jest również długa. Dieta bogata w sól prowadzi do:
  • Nadciśnienia
  • Chorób serca
  • Nowotworów układu trawienia
  • Chorób nerek
  • Otyłości
  • Cukrzycy
  • Opuchnięć ciała
  • Zatrzymania wody w organizmie
  • Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu
  • Nerwowość, drażliwość

Jeżeli masz trudności z zatrzymywaniem wody i utratą kilogramów przyjrzyj się uważnie ile tak naprawdę spożywasz soli w ciągu dnia. Samo ograniczenie soli może skutkować utratą 1,5 - 2 kilogramów w ciągu kilku tygodni.


W jakim czasie człowiek odzwyczaja się od soli?
Nasz organizm znacznie łatwiej i szybciej odzwyczaja się od soli, niż od cukru. Już po 3 dniach odczujesz mniejszą ochotę na sól. Natomiast po paru tygodniach zaobserwujesz pierwsze efekty, takie jak wyregulowanie ciśnienia i spadek masy ciała.

Z każdym dniem stopniowo ograniczaj ilość soli. Zamiast niej używaj innych przypraw i ziół, dzięki którym wydobędziesz i odkryjesz na nowo prawdziwy smak i aromat potrawy. 

Sól vs sód
Zawartość soli w produkcie jest różnie opisywana przez producentów. Czytając etykiety możesz spotkać się z informacją odnośnie zawartości soli bądź sodu w danym produkcie. Czy te dwa związki to to samo? Duża część z nas myśli, że tak. Otóż pora rozwiać te błędne przekonanie, gdyż sól i sód to NIE to samo (!) 

Przelicznik sodu na sól:
Jeżeli producent podaje ilość sodu w danym produkcie, to aby wiedzieć, jakiej ilości soli to odpowiada, musisz zastosować przelicznik.
1g sodu = 2,5g soli
Stąd też dzienne zapotrzebowanie na sól i sód będzie wynosić różne wartości.


Dzienne zapotrzebowanie na sól wynosi max. 6g 
=
Dzienne zapotrzebowanie na sód wynosi 2,4g------
Powiązane wpisy z serii "Lepsza, zdrowsza JA"
#1. Pij wodę
#2. Ogranicz cukier
#4. Zaszczep w sobie pozytywne nastawienie psychiczne

Często myślimy, że prowadzenie zdrowego trybu życia wiąże się z ogromnymi wyrzeczeniami. Czy na pewno? 

Otóż nie! Sedno tkwi w szczegółach. To właśnie one stanowią klucz do sukcesu.

Chcąc schudnąć bądź prowadzić zdrowszy tryb życia nie musisz przewracać wszystkiego o 180 stopni. Możesz dokonać zmian o wiele prościej, tak aby czerpać z nich jak najwięcej przyjemności.

W cyklu wpisów "10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA" opisywane będą ważne kwestie, które pozytywnie wpłyną na Twój dobrostan fizyczny i psychiczny. Zapewniam Cię, że dzięki tym małym zmianom osiągniesz duże efekty! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz