poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Święta Trójca - Jelita, psychika, dieta.

Każdy wie, że jelita odgrywają znaczącą rolę w trawieniu pokarmów, ale nie każdy z nas wie, że w ogromnym znaczeniu decydują także o naszym... stanie psychicznym.

Ostatnio coraz częściej spotykamy się z określeniem, że jelita to drugi mózg. Może to zaskakujące, ale sterują one naszym nastrojem, samopoczuciem, emocjami, pamięcią, myśleniem...

W jelitach ukryty jest skarb... i to na pewno nie taki o jakim myślisz... :) 

Co to za skarb i dlaczego akurat tam? W jaki sposób go odnaleźć?

Poznaj tajemnice skrywane w jelitach...


Społecznie zakorzenionych jest wiele określeń, przysłów czy związków frazeologicznych, które wskazują na to, że pomiędzy mózgiem a jelitami istnieje jakieś połączenie.

Wszystkim znane "motyle w brzuchu" fruwają wtedy, gdy odczuwamy euforię zakochania. Gdy jesteśmy poddenerwowani przed ważnym egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną boli nas brzuch. Mówi się wtedy, że "stres uderza w żołądek". Niejednokrotnie pewnie też doświadczyłeś złego nastroju spowodowanym przez piekielny głód. Stąd też utarło się, że "jak człowiek głodny to zły".

Mądrości ludowe jak zwykle wyprzedziły naukę :)

Jelita - Drugi Mózg

Jelita otulone są rozłożystą pajęczyną neuronów. Szacuje się, że jest ich tam nawet... od 100 do 500 milionów! Co ciekawe, skupiska takich samych komórek nerwowych tworzą ludzki mózg.

Na podstawie tego odkrycia zaczęto przypuszczać, że nie bez przyczyny człowiek posiada tak ogromną liczbę neuronów jelitowych. Taka ilość wskazuje, że jelita spełniają jakieś inne, ważne funkcje, nie tylko te odpowiedzialne za trawienie. Stąd też jelita nazwano naszym drugim mózgiem.

Każdy z tych dwóch mózgów działa niezależnie. Aczkolwiek pomiędzy nimi występuje połączenie, dzięki któremu porozumiewają i współpracują ze sobą. Nazywa się ono osią mózgowo-jelitową. Łącznikiem jest nerw błędny, przez który płyną sygnały nerwowe pochodzące z mózgu i "drugiego mózgu". 

Nasz mózg nie ma lekko ze swoim współpracownikiem. Ciekawe jest to, że impulsy nerwowe w 90% wędrują na trasie jelita-mózg, zaś tylko w 10% mózg-jelita. Jeżeli więc dzieje się coś złego w jelitach nasz mózg baaarrrdzo szybko się o tym dowiaduje i reaguje.


Psychika a jelita

Jak dotąd nie było wątpliwości, że zaburzenia psychiczne mogą przyczyniać się do powstania schorzeń jelitowych. Stres, napięcie nerwowe czy też pobudzenie emocjonalne mogą powodować rozmaite dolegliwości gastryczne, takie jak: zaparcia, biegunki, wrzody, zapalenie jelit, zespół jelita nadwrażliwego. 

Jednak badania z ostatnich lat wskazują i na odwrotną zależność. To zaburzenia mikroflory jelitowej mogą być źródłem złego stanu psychicznego, czy też rozmaitych zaburzeń psychicznych, tj. depresji, zaburzeń lękowych, autyzmu!


Nie ma więc wątpliwości - stan jelit wpływa na nasz nastrój i samopoczucie.

Tak więc jakie tajemnicze antidotum skrywają w sobie jelita?  Otóż za wszystko odpowiada flora bakteryjna jelit. Zamieszkali tam mikroskopijni lokatorzy produkują niektóre związki chemiczne, które z kolei silnie oddziałują na nasz mózg i nastrój.

Szczególne właściwości przypisuje się dwóm szczepom bakterii: Lactobacillus i Bifidobacterium.


Jak dbać o jelita?

Raz to przede wszystkim dieta! A dwa - unikanie antybiotykówo ile to tylko możliwe.

Ciekawostka:
Czy wiesz przez jaki okres czasu jedna 7 dniowa terapia antybiotykowa upośledza naszą florę jelitową? ... 
... od roku do 2 lat (!).


Dieta na zadowolone jelita i dobry nastrój. Probiotyki i prebiotyki.

Chcesz wyprodukować szczęście? Zadbać o zdrową dietę. Taka dieta powinna składać się z probiotyków, jak i prebiotyków. Duet ten wykonuje kawał dobrej roboty w naszym organizmie.

Aby nie zaprzepaścić efektów tej pracy, unikaj przetworzonej żywności, a w szczególności słodyczy. Cukry proste w nich zawarte to idealna pożywka dla "złych" bakterii. Nie dość, że słodycze szkodzą naszemu zdrowiu to jeszcze zabijają naszych "dobrych" sprzymierzeńców zamieszkujących florę jelitową.

Probiotyki

Tak jak wspominałam wcześniej, probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży. Te mikroorganizmy zamieszkują naszą florę jelitową i wywierają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. 

Mikroflora jelitowa pobudza i wzmacnia nasz system odpornościowy, syntetyzuje niektóre witaminy, wspomaga trawienie oraz wiele innych.

Te które najistotniej wpływają na dobry nastrój to Lactobacillus i Bifidobacterium.

Lactobacillus i Bifidobacterium znajdziesz w:
  • Kiszonkach - kiszona kapusta, kiszone ogórki,
  • Sfermentowanych produktach mlecznych - jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko.

Jeśli nie tolerujesz laktozy, to nic straconego! Możesz zaopatrzyć się w apteczne suplementy zawierające powyższe bakterie. Dostępne bez recepty.

Prebiotyki

To substancje stymulujące rozwój mikroorganizmów probiotycznych. Prebiotyki są odporne na działanie enzymów trawiennych, tak więc nie ulegają trawieniu. Mówiąc potocznie, prebiotyki to doskonała pożywka dla bakterii zamieszkujących nasze jelita. Takim najpopularniejszym prebiotykiem jest wszystkim nam znany błonnik, czy też skrobia.

Dlatego istotne jest, aby w Twojej diecie oprócz kiszonek i sfermentowanych produktów mlecznych znalazł się też błonnik. Znajdziesz go w warzywach, kaszach, płatkach owsianych, pełnoziarnistym pieczywie, ryżu, makaronie. 

Przy menu bogatym w błonnik nie zapominaj o wodzie! Piej jej ok. 2l dziennie. Jeśli zapomnisz o odpowiednim nawodnieniu organizmu przy jednoczesnym zwiększonym spożyciu błonnika nabawisz się zaparć, wzdęć i innych nieprzyjemności.

Gdzie jeszcze szukać prebiotyków?
W cebuli, cykorii, czosnku, porze, topinaburze, ziemniakach, fasoli, owocach cytrusowych, jabłkach, bananach malinach czy siemieniu lnianym.***

W Twoich jelitach ukryty jest skarb o nazwie szczęście. Co najważniejsze - jest on w Twoim zasięgu, na wyciągnięcie ręki. Zatroszcz się o siebie :) 

Zadbaj o zdrową dietę, która uszczęśliwi nie tylko Ciebie, ale i Twoją florę bakteryjną. Poprzez niewielki wysiłek pozytywnie wpłyniesz na swój codzienny nastrój, emocje czy uczucia.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis:) Wiele dowiedziałam sie na temat Diety oraz flory bakteryjnej.

    OdpowiedzUsuń