wtorek, 31 maja 2016

Nawyki na celowniku

Niejednego z nas niechciane nawyki przyprawiają o białą gorączkę. Przygnębiają nas, powodują wyrzuty sumienia. Ciągną się za nami jak kula u nogi i sprawiają, że czujemy się wobec nich bezsilni.

Sposób na niemile widziane nawyki istnieje. Przechytrz samego siebie i podejdź do nich sposobem. Bądź jak myśliwy - przygotuj na nie zasadzkę i sukcesywnie odstrzelaj jeden po drugim. 

Jest to prostsze niż Ci się wydaje... :)Nawyki na celowniku

Nasze życie składa się w 90% z nawyków. Jak widzisz praktycznie wszystko, co robisz to przyzwyczajenia, które wykształciłeś na bazie swoich doświadczeń życiowych.

Jest to bardzo dobra informacja! Dlaczego? Bo nawyki nie są wpisane w Twoje życie na stałe niczym piętno. Możesz je zmieniać. Potrzeba wyłącznie Twoich chęci, konsekwentnych działań, czasu i cierpliwości.

Przyjrzyj się swoim przyzwyczajeniom. Oceń, czy nawyki, które tworzą Twoją rzeczywistość przynoszą Ci korzyści i są źródłem Twojego dobrostanu fizycznego i psychicznego? Czy też przysparzają Ci strapień i stanowią kwestie problematyczną dla zdrowia?

Przyjrzyj się im.

Przyjrzyj się temu jak wygląda Twoje życie.


Struktura nawyku

Każdy nawyk składa się z trzech elementów: kontekst > działanie > nagroda.

Kontekst to bodziec bądź sytuacja, która wznieca w nas reakcję --->
---> tą reakcją jest nasze działanie, które może być "+" bądź "-" --->
---> z kolei po działaniu oczekujemy nagrody, która sprawi, że będziemy czuć radość, ulgę czy satysfakcję. To dzięki nagrodzie dane działanie uznamy za sprawdzoną receptę i zaczniemy je powtarzać 

~*~
Nawyk 1:
Co robisz w chwilach stresu? (kontekst) Zajadasz się słodyczami (działanie -), czy idziesz wyżyć się na treningu (działanie +), aby poczuć się lepiej? (nagroda)

Nawyk "-": Zajadanie stresu słodyczami
Nawyk "+": Rozładowanie stresu na treningu

~*~
Nawyk 2:
Jak wygląda Twój poranek? (kontekst)Czy wstajesz na ostatnią chwilę (działanie -), bo wolisz dłużej poleżeć w łóżku, przez co zapychasz się niezdrową, szybką szamą (działanie -by stłumić poranny głód(nagroda)Czy wstajesz 15 min. wcześniej (działanie +) i ten czas przeznaczasz na spokojną konsumpcję śniadania (działanie +i zaspokojenie głodu (nagroda)?Nawyk "-": Opuszczanie śniadań
Nawyk "+": Dbanie o to, by nie wychodzić z domu z pustym żołądkiem

~*~
Nawyk 3:

Jak spędzasz czas wolny(kontekstCzy siedzisz przed komputerem i oglądasz głupie filmiki na Youtube (działanie -), czy wolisz poczytać rozwijającego e-book'a (działanie +), aby oderwać się od rzeczywistości i zaznać spokoju ducha? (nagroda)Nawyk "-": Stronienie wolnego czasu na oglądaniu bezmyślnych filmików

Nawyk "+": Pożytkowanie wolnego czasu na samorozwój

~*~


Jak widzisz każdy z tych przykładów mimo, iż dotyczy różnych kwestii, jest praktycznie identyczny, bo bazuje na tym samym schemacie. W każdej z opcji przykładu 1, 2 lub 3, kontekst i nagroda nie zmieniają się. Jedyna różnica występuje w działaniu. 
Stąd też mówi się o tym, by przy zmianie nawyków kontekst i nagroda pozostała taka sama. Zmieniać należy jedynie działanie, które może być rozwijające bądź podcinające nasze skrzydła.

To Twoje działania stanowią klucz do sukcesu. Rozwiązań może być setka. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i kreatywności. Grunt to po prostu chcieć! :) 
Ćwiczenie:

Jeśli jesteś zdecydowany rozprawić się ze swoimi nawykami, chciałabym abyś skorzystał z zaproponowanego przeze mnie ćwiczenia. 

Na początek pobierz kartę pracy.

Zastanów się, jakie nawyki są dla Ciebie najbardziej problematyczne? Wypisz je.

Pomyśl jakie bodźce bądź sytuacje je wyzwalają? 
Co wtedy robisz? Jak reagujesz? 
Jaka jest nagroda? Co daje Ci pielęgnowanie owych nawyków? 
Co innego, konstruktywnego możesz zrobić, aby otrzymać swoją nagrodę? Jakich działań pożądasz?


Jak już to wszystko będziesz wiedział, wystarczy tylko działać. Nie ma zmiany bez działania. Wprowadzaj i wykorzystuj nowe zachowania, a sukcesywnie będziesz zauważać rezultaty. Pierwsze efekty dostrzeżesz już po 21 dniach.

Trzymam za Ciebie kciuki! :)

1 komentarz:

  1. Super artykuł :) Świadome podejście do tematu to klucz do sukcesu ;) Pozdrawiam,
    http://przepisnamlodosc.pl/

    OdpowiedzUsuń