niedziela, 3 maja 2015

Bezmięsne Poniedziałki (Meat Free Monday)

Nie. To nie jest jakiś nowo ustanowiony dzień postny :) Jest to dzień, który ma służyć NAM. Ma służyć naszemu zdrowiu i naszej planecie."BEZMIĘSNE PONIEDZIAŁKI" / "BEZMIĘSNE ŚRODY"
Nie miały nic wspólnego z postami wywodzącymi się z tradycji religijnej, jednak warto o nich wspomnieć. Praktyka w ogóle nie znana dla większości współczesnego, młodego, polskiego pokolenia - mi również nie było dane tego zaznać, gdyż nie było mnie nawet wtedy na świecie :) Skąd wywodziły się postne poniedziałki i postne środy?
Otóż "Bezmięsne poniedziałki" i "Bezmięsne środy" miały swoje korzenie w czasach PRL-u. Wtedy też władze Polski Ludowej zaczęły propagować tzw. "Dzień bezmięsny". Najpierw był to poniedziałek, później dołączyła też i środa. Praktyka ta nie wynikała z przekonania o zaletach diety wegetariańskiej ;) Wprowadzenie postnych, bezmięsnych dni wynikało z tego, że mięso było towarem mocno deficytowym na rynku. W te dni, w żadnym sklepie i zakładzie garmażeryjnym nie można było kupić mięsa i wędlin. Stoiska te bądź sklepy po prostu nie były w tym dniu otwierane. Socjalistyczny post miał się bardzo dobrze, przetrwał 30 lat. Jak się można domyśleć wszystko to skończyło się w '89 roku.

"BEZMIĘSNE PONIEDZIAŁKI" WSPÓŁCZEŚNIE
Obecnie idea bezmięsnego poniedziałku dalej funkcjonuje, jednak już nie w charakterze socjalistycznego postu.  Dzisiaj "Bezmięsne poniedziałki" to międzynarodowa kampania, która zrodziła się w 2003r. i wynikła z amerykańskiej inicjatywy "Zdrowych poniedziałków". Kampania ta stała się popularna również w innych państwach, np. Wielkiej Brytanii. Tam ambasadorem inicjatywy "Bezmięsnych poniedziałków" jest Paul McCartney. W 2009r. Mr Paul wraz z córkami rozpoczął propagowanie owej idei w internecie, w wyniku której powstała strona internetowa meatfreemondays.com.


Film na Youtube, w którym Mr Paul mówi więcej na temat idei 'Meat Free Monday'.

W listopadzie 2012r. Mr Paul wraz z córkami wydał nawet książkę pt. "Poniedziałki bez mięs", w której zamieścił kilkadziesiąt zestawów przepisów na dania bezmięsne (łącznie ponad 300 przepisów!). W ten sposób udowadniając, że wbrew powszechnej opinii menu wegetariańskie wcale nie musi być nudne. Państwo McCartney w swojej książce prezentują urozmaicony jadłospis na każdy poniedziałek roku. Książka podzielona jest na 4 pory roku, dzięki czemu w przepisach wykorzystywane są sezonowe owoce i warzywa. Z kolei każda pora roku podzielona jest na tygodnie. Każdy poniedziałek tygodnia zawiera przepisy na śniadanie, drugie śniadanie, lunch, przekąskę, kolację i deser.
Warto również wspomnieć o tym, że książka jest pięknie wydana. Wspaniałe fotografie, wręcz zachęcają do wykonania danej potrawy. Dla fanów bezmięsnych poniedziałków lub wegetarianów pozycja ta może stanowić idealny prezent na urodziny lub święta :)


Okładka książki Państwa McCourtney. Wydawnictwo Publicat.

Natomiast w 2014r. w ramach obchodów piątej rocznicy kampanii "Bezmięsnych poniedziałków" Mr Paul nagrał entuzjastycznie brzmiącą piosenkę ku celebracji rocznicy :)


"Meat Free Monday, it's a fun day" :)

"BEZMIĘSNE PONIEDZIAŁKI" W POLSCE
Idea "Bezmięsnych poniedziałków" działa również i w Polsce. Prowadzona jest przez Fundację Viva!. Owocem tej kampanii jest strona internetowa bezmiesneponiedzialki.pl. Jeśli chcemy dołączyć do inicjatywy i poprzeć w ten sposób kampanie, musimy tylko zapisać się do bezpłatnego newslettera. W każdy poniedziałek, na nasz adres mailowy będziemy otrzymywać wiadomość z ciekawostkami i poradami dotyczącymi wegetarianizmu, a także przepisami na bezmięsne potrawy.


KORZYŚCI "BEZMIĘSNYCH PONIEDZIAŁKÓW"
Tylko jeden dzień w tygodniu, a może przynieść Ci wiele korzyści i co ważniejsze - na pewno nie zaszkodzi! :)
"Bezmięsne poniedziałki" są idealne dla osób, które lubią mięso i nie mają zamiaru z niego rezygnować. W tym jednym dniu możesz sprawdzić jak to jest być wegetarianinem.  Możesz spróbować nowej kuchni. Daje Ci to okazję na poznanie nowych smaków i potraw. Ten jeden dzień daje Ci szanse, aby wprowadzić w menu masę zdrowych produktów i ciekawych innowacji w kuchni. Niech ten dzień będzie bogaty w warzywa, owoce, pełne ziarna, zboża, kasze, ryż, rośliny należące do rodziny bobowatych (groch, fasola, soczewica, ciecierzyca) i wiele innych produktów. Jak widać jest w czym wybierać. Bogactwo natury jest ogromne!

Nawet jeden dzień w tygodniu, w którym ograniczysz spożycie mięsa na rzecz diety bogatej w produkty roślinne, pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Będziesz miał więcej energii oraz poczujesz się lżej. Będziesz w mniejszym stopniu narażony na choroby cywilizacyjne. Za taki jeden bezmięsny dzień Twój organizm szczerze Ci podziękuje :)
Ponad to, zadbasz również o zdrowie naszej planety Ziemi. Obecnie zmiany klimatyczne spowodowane przemysłową produkcją mięsa stanowią jeden z największych problemów ekologicznych na świecie. Szacuje się, że masowe hodowle emitują więcej gazów cieplarnianych niż cały transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte (!). Jeden bezmięsny dzień jest to ogromna ulga dla naszej planety.

CIEKAWOSTKA
"Bezmięsne poniedziałki" wprowadzono nawet w... armii norweskiej! Norweski rząd swoją decyzje ustosunkowuje tym, że chodzi właśnie o zmiany klimatyczne. Chcą serwować żołnierzom żywność w taki sposób, aby jednocześnie szanować środowisko naturalne.
A teraz UWAGA. Ile mięsa można zaoszczędzić dzięki takiemu jednemu "Bezmięsnemu poniedziałkowi"? Otóż norweski rząd oszacował, że wprowadzenie w swojej armii jednego bezmięsnego dnia pozwoli zaoszczędzić 150 ton mięsa rocznie!
Piorunująca liczba. Warto podkreślić, że mówimy tu wyłącznie o działaniach zastosowanych w armii norweskiej.  Pomyślmy o skali światowej, ile mięsa udało by się nam zaoszczędzić, gdybyśmy wprowadzili jeden, bezmięsny dzień.


Spodobała Ci się idea "Bezmięsnych poniedziałków"? Może spróbujesz? Zachęcam!

Jeśli się zdecydowałaś / zdecydowałeś koniecznie daj znać w komentarzu! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz