środa, 17 sierpnia 2016

#8. Zadbaj o dobrostan psychiczny || 10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA

Często w pędzie tego świata i natłoku codziennych obowiązków zapominamy o tym co najważniejsze - O NAS. Dzień w dzień skupiamy się wyłącznie na tym co musimy zrobić. Nie dajemy sobie przyzwolenia na odpoczynek, bycie sam na sam, chwilę refleksji...

Niestety gdzieś po drodze gubimy siebie. Galopujemy jak ślepe konie widząc tylko codzienne powinności. Zapominamy o swoich potrzebach, marzeniach. Funkcjonujemy według schematu typu praca - dom - sen - praca - dom - sen i tak w kółko. 

Aż w końcu, w pewnym momencie życia, po paru tygodniach, miesiącach czy latach przebudzisz i wyrwiesz się z galopu. Wypalony, zagubiony, zmartwiony. Pozbawiony witalności i wigoru. Spytasz samego siebie "Dokąd właściwie zmierzam i gdzie w tym wszystkim jestem ja?".


Czy taki styl życia wpływa na Twój dobrostan psychiczny? Jak się domyślasz raczej nie. 

Aby czuć się dobrze musisz dbać o siebie i opiekować się samym sobą. Tak jak to robisz wobec bliskich Ci osób - najlepszego przyjaciela, męża, dzieci, rodziców.

Tłumiąc swoje potrzeby sam pod sobą kopiesz dołki. Wcielasz się w postać energetycznego wampira, który wysysa Twoje zasoby sił i radości.

Jak dbać o dobrostan psychiczny?Krok 1: Wgląd we własne wnętrze.

Postaraj się wygospodarować w swoim grafiku czas, który poświęcisz tylko i wyłącznie sobie. Ważne, aby w tym czasie Ci nikt nie przeszkadzał. 

Ten wolny czas warto wykorzystać na refleksję. Zastanów się i odpowiedz sobie na pytania:

Co sprawia Ci największą przyjemność? Dzięki czemu jesteś szczęśliwy? Co Ciebie relaksuje? Co lubisz robić, a ostatnio to zaniedbałeś, bo nie miałeś na to czasu? 

Co chciałbyś robić? Czego chciałbyś się nauczyć? Jak chciałbyś spędzać swój wolny czas? Jakie masz marzenia? Jakie są Twoje cele? 

Pytań może być o wiele więcej. To Ty decydujesz czego będą dotyczyć i jakie obszary będą obejmować. 

Krok 2: Stwórz swoją listę pozytywnych aktywności

Czyli wypisujesz wszystko to co Ci daje radość, szczęście, relaks, ulgę. Wszystko to przy czym odpoczywasz i regenerujesz się wewnętrznie. 

Lista ta będzie dla Ciebie małą ściągawką. W zależności od nastroju, chęci, możliwości będziesz mógł z niej wybrać to na co masz ochotę bądź czego najbardziej w danym momencie potrzebujesz. 

Przykłady pozytywnych aktywności: sen, czytanie książek, słuchanie muzyki, gotowanie, ćwiczenia fizyczne, spacer, spotkania towarzyskie, wyjście do kina... i wiele wiele innych.

Krok 3: Działaj!

Jak wiadomo, nie ma efektów bez działania. Dlatego stopniowo wprowadzaj w życie swoje nowe, pozytywne rytuały. Zacznij od tego, co na dany moment jest dla Ciebie najważniejsze i możliwe do wykonywania. Nie narzucaj sobie za dużo na barki, bo szybko się zrazisz i porzucisz swoje pozytywne aktywności.

Małe kroki, małe zmiany, duże efekty :)


------
Powiązane wpisy z serii "Lepsza, zdrowsza JA"

Otóż nie! Sedno tkwi w szczegółach. To właśnie one stanowią klucz do sukcesu.

Chcąc schudnąć bądź prowadzić zdrowszy tryb życia nie musisz przewracać wszystkiego o 180 stopni. Możesz dokonać zmian o wiele prościej, tak aby czerpać z nich jak najwięcej przyjemności.

W cyklu wpisów "10 małych kroków ku lepszemu i zdrowszemu JA" opisywane będą ważne kwestie, które pozytywnie wpłyną na Twój dobrostan fizyczny i psychiczny. Zapewniam Cię, że dzięki tym małym zmianom osiągniesz duże efekty! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz